Spanyolország mondhatjuk meglepetésszerüen megynyerte a horvátország-i EB-t. Az igazság, hogy az idei kiirás bővelkedett meglepetésekben nem is kicsikben. Talán kezdjük inkább a végéről. Az A csoportból, egy nagyon szép kezdés után kiesett Izland. Tény és való, hogy főleg Palmarsson játéka maradt el a megszokottól. Eddig mindig arról szólt a fáma, hogy az izlandi csodagyerek kicsavarva erkezik klubcsapataitól és ezért nem tud száz százalékosan játszani a nemzeti csapaptban. Most borúlt az elmélet, mert a veszprémi kaland után nem sokat villogott, s nagy kérdés, hogy a Barcelonában sikerül-e a kiteljesedés.
A C csoport, ahol a németek az ex jugoszlávoknál vendégeskedtek, volt a legsikertelenebb a nyolcadik helytől lennebb végeztek. Itt a szlovénekre járt rá a rúd, két mérkőzésen is kifogásolták a játékvezetést s talán jogosan.
A D csoport kettös meglepetéssel szolgált egyik hozta a másikat. Magyrország elvérzett, igaz úgy, hogy Vranjes edzőnek rengeteg krtitikával kellett szembenéznie. A lüktető játékhoz, lüktető kapusforma társult s ez csak a hazajövetelhez volt elég.
A spanyolok ellen sikerült látványosan játszani, de a cshek ellen felkerült a pont az i-re, semmi sem jött össze és a cseh Ondrej Zdrahala annyi gólt dobott amennyit csak akart, sem játékos sem edző nem tudta megállitani.
Nem beszéltük még a horvátokról, Duvnjak első mérkőzéses sérülése, visszább dobta a házigadákat. A fő csoportban sikerült megelőzni a norvégeket, viszont nem sikerült behúzni a franciákat, s ezzel a horvát közönség ki is ábrándult kedvenceikből akik ötödik helyen végeztek legyőzve a már emlitett meglepetés csapatot a cseheket.
A négyes fogatból hiányoztak a norvégok, s igy a legesélytelenebb Spanyolok vitték el a pálmát. A gyengén kezdő svédek fokoztosan javultak fel, s a hosszabittésban nyert dánok elleni elődőntő után még egy félidőre futotta a spanyolok ellen.
A spanyolok a végére alkottak nagyot, az elődőntőben megverték a franciákat s a dőntőben padlóról felállva a svédeket. Ami beárnyélkolta kicsit a rendezvényt a játékvezetői produkciók. Legnagyobb baj, hogy rengetg a szubijektivitás, a felgyorsult játékban, a tévedés pl a visszavonuló román játékvezetők érthetelen itélete a svédek ellentámadásánál,a 1O perces videozás a szlovén németen. Furcsa, hogy a nagy elánnal érkező támadók a nyolc méteren álló védőt a félkörbe tuszkolva kiharcolják a bűntetőket.
Győztes: SPANYOLORSZÁG (Julen Aguinagalde, Aitor Arino, David Balaguer, Joan Canellas, Rodrigo Corrales, Alex Dujshebaev, Daniel Dujshebaev, Raúl Entrerríos, Angel Fernandez, Adrian Figueras, Gedeon Guardiola, Iosu Goni Leoz, Eduardo Gurbindo, Viran Morros, Gonzalo Pérez de Vargas, Valero Rivera, Daniel Sarmiento, Ferran Sole, Strebik Árpád, szövetségi kapitány: Jordi Ribera)
Automatikus európai vb-résztvevők: Franciaország (címvédő), Spanyolország (Európa-bajnok), Dánia, Németország (rendező)
Az álomcsapat mintha a psd állitotta volna össze:
Kapus Vincent Gerard
Balszél Manuel Strlek
Balösszekötő Mikkel Hansen
Iranyitó Sander Sagosen
Beálló Jasper Nielssen
Jobbösszekötő Alex Dujshebajev
Jobbszélső Ferran Sole
Legjobb védő
MVP Jim Gottfridsson.
Kinek a pap kinek a papné
Eurohandball
Férfi EB: A csapatstatisztikák, magyar vonatkozású érdekességek
Vasárnap véget ért a férfi kézilabda-Európa-bajnokság. A spanyol győzelemmel véget érő kontinensviadal után érdemes csemegézni a statisztikák között. Most a csapatok voltak terítéken.
Érdekes megnézni a statisztikát, még annak ellenére is, hogy tudjuk, hogy a meccseket nem a számok nyerik. Érdekes dolgokat lehet felfedezni, a magyar csapattal kapcsolatban is.
Legtöbb gól:
Mint ahogy a lenti ábra is mutatja, a legtöbb gólt a francia válogatott érte el, Karabaticék 244 gólt lőttek az EB-n. Második helyen a dánok végeztek ebben a mutatóban, míg a végső győzelmet bezsebelő spanyolok “csak” a harmadik helyet szerezték meg. A magyar válogatott hátulról lett a harmadik, mindössze 77 gólt dobott a Vranjes-csapat, igaz, sajnos csak három mérkőzést játszottak a mieink.
Az ábrából az is kiderül, hogy a horvátok lőttek a legjobban, 70%-os hatékonysággal érték el a góljaikat. Érdekesség, hogy a torna meglepetéscsapata, a cseh válogatott lőtt legrosszabb hatékonysággal kapura, mindössze 54%-os mutatójuk van, igaz, a 320 kísérlet nem mondható rossznak.
Büntetődobások:
Ami a heteseket illeti, a legjobb hatákonysággal a szerbek értékesítették a büntetőiket. Mögöttük holtversenyben a csehek és Montenegro csapat következik, 88-88%-kal.
A legtöbb hetest a spanyoloknak fújták be (31), őket követik a horvátok (30), a franciák (29) és a dánok (28).
Gólpasszok:
A következő statisztika igen érdekes, ez ugyanis a gólpasszokat mutatja meg. Eddig főleg személyre lebontva láthattuk az asszisztok számadatait, viszont most az EHF csapatokra lebontva is megmutatja nekünk, melyik válogatott adta a legtöbb gólpasszt. És hogy miért fontos ez? A kézilabdázásban a gólok nagy része egyéni akcióból is adódhat, nem kell hozzá kifejezetten egy “egész” csapat. Ez a mutató tulajdonképpen a kombinatív játékot mutatja meg: melyik csapat alakítja ki a legtöbb gólhelyzetet kvázi saját magának.
A listát Norvégia vezeti, ők átlagban 16,3 gólpasszt osztottak ki egymásnak meccsenként. Mögöttük következnek a dánok, a franciák és a spanyolok, vagyis az első négy csapatból három. Itt látszik, hogy mennyire fontos a csapatjáték ebben a sportágban. A döntős svédek erre pont rácáfolnak, ők mindössze 11 gólpasszal is a fináléba tudtak jutni.
A magyar csapat utolsó előtti helye igencsak elszomorító. Itt látszik, hogy egyrészt ez egy formálódó, fiatal válogatott, másrészt, hogy Vranjesnek nem volt elég ideje foglalkozni a válogatott csapatjátékával. Csapatunk mindössze 7,7 gólpassz/mérkőzés átlaggal hozta le az EB-t.
Gyorsindítás:
A turnovers, vagyis gyorsindítás lista nagyon érdekes képet mutat. A csehek végeztek ebben az élen, 12,9-es mérkőzésenkénti átlaggal. Őket Ausztria, Macedónia és Magyarország követi. A magyar válogatott ebben a mutatóban jobb, mint a topcsapatok, igaz a franciákat pl. alig előzzük meg. A dánok és norvégok, vagyis két olyan skandináv csapat, amelyről feltételeznénk, hogy az élmezőnyben vannak, az utolsó két helyet foglalják el, őket követi a végső győzelmet elérő spanyol válogatott! Érdekes adat, kicsit hihetetlennek is tűnik, vagy mi értelmeztünk félre valamit.
Csapatsáncolások:
A mezőny legjobban blokkoló csapata a dán válogatott volt, a maguk meccsenkénti 3,4-es átlagukkal. Szorosan mögöttük Németország és Szlovénia következik. A magyar válogatott a középmezőnyben helyezkedik el. Vranjes csapata ebben a mutatóban felülmúlta többek között Spanyolországot, Norvégiát és Svédországot.
Szabálytalanságok:
Az EB legszabálytalanabb csapata toronymagasana szlovén válogatott lett. Őket követi a cseh és a svéd válogatott. Magyarország csapata csak három meccsel szerepel ebben a táblázatban, így igazi jó fiúknak tűnhetünk. A második legsportszerűbb csapat lettünk az EB-n.
Kapusteljesítmények:
Végezetül nézzük meg a csapatok védési mutatóit. Az egyéni statisztikától eltérően itt minden kapus hatékonysági mutatója bekerült, átlagolva.
A legjobb kapusteljesítménnyel Svédország csapata rendelkezett az EB-n. Palicka és Appelgren 36%-kal hozták le a kontinensviadalt, és ezzel ezüstöt nyertek a csapatukkal. Őket az Európa-bajnok spanyolok követik, ehhez a teljesítményhez Sterbik Árpád is hozzátett, nem is keveset. Magyarország csapata rendelkezett a második legrosszabb védési mutatóval. Mikler és Borbély mindössze 23%-kal védte a válogatott kapuját. Persze nem csak rajtuk múlt a rossz szereplés, de ennél tudnak ők jóval jobban is védeni.